PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=854065}

Spirala

Spiral
5,0 1 032
oceny
5,0 10 1 1032
Spirala
powrót do forum filmu Spirala

Średni

ocenił(a) film na 5

Całkiem ciekawy pomysł na thriller. Do połowy napięcie budowane tradycyjnie, ale skutecznie. Potem wszystko trochę się rozjeżdża. Za duży kontrast między straumatyzowanym bohaterem przeczuwającym zagrożenie a niczego nieświadomym barankiem prowadzonym wraz z córką na rzeź. Ciekawa fantazja o strachu przed tym, co inne, ale okupiona lekkim szaleństwem narracyjnym. To, co wiarygodne i przejmujące, staje się trochę teatrem absurdu z jakimś kanibalistycznym wątkiem i wiecznie młodymi agresorami. Dobry przykład, jak oryginalnie zacząć, a potem wszystko zrujnować także tym, że chce się być oryginalnym.

JaCze

Mógłbyś oznaczyć, że spoiler, bo jednak zdradzasz duuużo z fabuły.

Co do samej merytoryki. Trochę się zgadzam, ale razem z moją partnerką jakoś do końca byliśmy ciekawi. Twisty nie zaskoczyły, ale rzemieślniczo jest to sprawna robota i kiedy porównuję sobie to z polskimi próbami w tym gatunku, to jednak spore zazdro.

ocenił(a) film na 5
Fiyo

Ok, to teraz jedno proste pytanie logiczne - dlaczego oprawcy mimo upływu czasu wyglądają tak samo? :)

JaCze

Bo są jakimiś wampiropodobnymi stworami/kultem, który wykorzystuje ofiarę z dziewic, żeby utrzymać młodość.

Nie jest to powiedziane, ale to według mnie dobrze, bo rozmyłoby to co istotne, a wyjaśnienie istotne nie jest. Rozumiesz co się dzieje (że jest ofiara i że to powtarzająca się operacja) i to według mnie wystarcza.

Brakuje ci jednoznacznej odpowiedzi?

ocenił(a) film na 5
Fiyo

Brakuje. Bo skoro oglądam społecznie zaangażowane kino o homofobii i ksenofobii prowincji, to nie za bardzo mi tam pasuje jeszcze "Zmierzch" czy inne fantastyczne bzdury w tej konwencji.

JaCze

A mnie się to właśnie bardzo podoba, że ich bycie nieheteronormatywnymi ostatecznie okazuje się nie być kluczowe.

Dla mnie to nie było zaangażowane kino o homofobii. Dla mnie to był bardzo gatunkowy horror, który ma za bohaterów gejów.

Fakt, że na końcu okazuje się, że to nie było wymierzone w nich sensu stricte. Że w innych okolicznościach mogliby być inną grupą społeczną, bo chodzi o tych "wyobcowanych", a nie koniecznie o ich orientację czy wiarę, było dla mnie super.

Mam poczucie, że gdyby okazywało się, że zło jest homofobiczne, to by jakoś pretensjonalnie wypadało. A tu okazuje się, że zło po prostu jest świadome mechanizmów społecznych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones